Pirmā kursa restauratora asistentu pirmais pusgads

Pirmais pusgads Restauratoru asistentiem ir noslēdzies un 18. grupa ir guvusi ieskatu savā profesijā un ar to saistītajās tēmās.

Pašā mācību gada sākuma, iepazināmies viens ar otru un devāmies ekskursijā uz Rundāles pili, kur gida pavadībā izstaigājām pils telpas, atkārtojām tās vēsturi un uzzinājām, kā restauratori ir strādājuši pie pils atjaunošanas darbiem. Izstaigājām dārzu un beigās atbildējām uz jautājumiem, par pili, lai nostiprinātu un parādītu savas  zināšanas. Skolēniem visvairāk palika atmiņā restauratoru darbs lielajās zālēs, un tās vērtības, kas ir saglabājušās, nav kara laikā iznīcinātas, bet atjaunotas. Iespaidīgs šķita pils dārzs un tās greznums un apjoms. Kādam skolniekam likās interesanta lielā pils virtuve ar senatnīgajiem instrumentiem un milzīgo skursteni. Arī griestu gleznojumi atstāja iespaidu. Ekskursijas laikā tika uzdoti interesējoši jautājumi un izvērtās arī diskusijas, jo vēl ir daudz neskaidrības kā ir strādājuši gan mākslinieki, gan konservatori un restauratori.

Kā pienākas, vispirms praktizējāmies sanācijas darbos, kur Zaļenieku muižas teritorijā tika uzsākti sagatavošanās darbi, lai turpinātu pils kūts atjaunošanas darbus. Grupas meitenes atraka pamatus, bet puiši cītīgi iztīrīja telpu, kur gadiem bija krājušies netīrumi un būvgruži biezā slānī. Kopumā divas nedēļas tika pavadītas svaigā gaisā un netīros darba cimdos.

Oktobrī tuvojoties Leģendu naktij, kas tiek atzīmēta visā Latvijā, 18. grupa palīdzēja iekārtot vienu no pils pagrabiem, kur vēlreiz pielietojām sanācijas darbos apgūto, iztīrījām sapuvušo grīdas segumu un noformējām improvizētu svētku galdu. Galds simbolizēja gan muižniecības,  gan kara laiku, kad latvietim vairāk vai mazāk bija aizliegts svinēt kādus svētkus, bet tāpat vienmēr  atrada iespēju sirdij tuvos svētkus atzīmēt, kaut tas bija jādara slepeni un klusām.

Uz Latvijas svētkiem novembrī meitenes gatavojās, lai  18. novembrim par godu skaitītu pantiņus uz izdejotu dejas skolos koncertā. Esot skolēnu pašpārvaldē, daži no skolēniem, palīdz organizēt pasākumus. Uz Ziemassvētkiem tika apciemoti pensionējušies skolotāji, kuriem uzdāvināja mūsu grupas gatavotos apsveikumus.

Semestra nobeigumā visa grupa devās uz tuvējo Abgunstes muižu, kur mājas saimnieki izstāstīja par gada laikā paveikto, kopš muiža tiek atjaunota. Uzzinājām, cik daudz  ar saviem spēkiem var panākt, lai sen pamestā, bet skaistā vietā var atkal ieviest dzīvību. Redzējām, kā citas grupas skolēni no mūsu skolas ir palīdzējuši sanācijas darbos, un kā skolas absolvents veicis logu restaurāciju un turpina savu karjeru kā restaurators. Kas kopumā motivē arī 18.grupu skatīties uz restauratora profesiju ar pozitīvu skatījumu. Mākslinieku meka, kā muižu dēvē sabiedrībā, piedāvā dažādas darbnīcas. Arī mēs, mājīgajās un senatnīgajās telpās, piedalījāmies darbnīcā, kur pielietojām savu izdomu un radošumu, apdrukājot sev kreklus. Savas prāta spējas pārbaudījām atjautības kvesta istabā, kur pēc slēptām norādēm vajadzēja atrisināt mīklas un atrast atslēgas, lai tiktu ārā no istabas. Kopā ar 18.grupu bija divi Erasmus apmaiņas studenti no Lietuvas. Arī viņiem šķita aizraujoša darbnīca un mīklainā istaba, no kuras kopā ar skolotāju arī veiksmīgi tika ārā. Veco gadu noslēdzot, noslēdzām radošo dienu, kopā cepot pankūkas un pie viena galda pārrunājām piedzīvoto. Kopumā veidojām veselīgas savstarpējās attiecības un, pavadot vairāk laika ārpusskolas, cēlām cieņu vienam pret otru un izvēlēto profesiju.

Visa pusgada paveikto izlikām izstādē, kur kopā var novērtēt, cik rūpīgi un strādīgi ir bijuši skolēni 18.grupā. Kopumā vērtējot, darbs ir paveikts ļoti labi, kaut ne vienmēr bija tik viegli. Ir iegūtas pamatzināšanas, kas kalpos, lai turpinātu mācīties izvēlēto profesiju. Bez pamatiem arī māja ilgi nestāv, tāpēc 18.grupa strādāja cītīgi pie saviem vizuālās mākslas pamatiem.

Audzinātāja Elīna Māliņa

JoomShaper